WIOSNA W OGRODZIE - Czas start!









Witam ponownie na stronie Ogrody Wawrzyniak wszystkich zainteresowanych aranżacją terenów zieleni, pięknem ogrodów, urokiem drzew, krzewów i kwiatów. Na początku chciałabym się Państwu przedstawić gdyż telefonicznie i mailowo mam sporo pytań. Jestem absolwentem Szkoły Architektury Krajobrazu, od kilkunastu lat konsekwentnie realizuję pasję, łącząc ją z pracą zawodową w Szkółce Krzewów Wawrzyniak której założycielami są moi rodzice Dorota i Włodzimierz Wawrzyniak.




WIOSNA W OGRODZIE - Czas start!



Wiosenne prace w ogrodzie zaczynamy, gdy słońce zaczyna grzać coraz mocniej. Ogrod wiosną wymaga wiele pracy. W tym roku temperatura jest niemal letnia, można odczuć jakby wiosna została pominięta. Sumienność i staranność przy wykonywaniu prac ogrodowych sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem.


W naszej szkółce - Szkółka Krzewów Wawrzyniak staramy się by Nasz asortyment każdego roku się powiększał, Tak też jest i TERAZ! . Nowe gatunki i odmiany są sprawdzane, zahartowane i mają za sobą kilka lat a więc przezimują bez problemów - Bądźcie pewni!


Gdy dni stają się coraz dłuższe i słońce zaczyna mocniej przygrzewać, coraz chętniej wychodzimy do ogrodu. To znakomity czas, aby zacząć przygotowania do nowego sezonu. Możemy wybrać się do naszej Szkółki by rozejrzeć się za kolejnymi roślinami które wzbogacą nasze przydomowe królestwo wypoczynku!. Zająć się trzeba również już istniejącymi nasadzeniami. Wiosennych prac w ogrodzie jest tak wiele, że warto je sobie ułatwić, posługując się odpowiednim sprzętem. Sprzątanie wiosenne to nie tylko oczyszczenie otoczenia domu ze śmieci. Warto przy okazji wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych i poważnych prac ogrodowych, dzięki którym rośliny będą lepiej rosły i kwitły w ciągu roku. Nie zaszkodzi również poddać konserwacji inne elementy wyposażenia ogrodu, takie jak nawierzchnie czy meble ogrodowe. W ten sposób będziemy mogli się cieszyć pięknym wiosennym ogrodem.



Drzewa ogrodowe - przytnijmy drzewa liściaste. Usuńmy gałęzie stare, uschnięte i chore oraz uszkodzone przez wiatr. Wytnijmy również te, które się krzyżują i rosną zbyt gęsto. W ten sposób pobudzimy drzewa do wytwarzania młodych, zdrowych pędów i poprawimy kształt ich korony.



Krzewy ogrodowe - początek kwietnia także zdejmujmy zimowe osłony jeśli jeszxse tego nie zrobiliśmy. Prześwietlmy krzewy: wytnijmy pędy stare, suche, uszkodzone i rosnące do środka korony. Dzięki temu do wnętrza dotrze więcej światła i rośliny się zagęszczą. Skróćmy o 3/4 wszystkie pędy krzewów, które kwitną na pędach jednorocznych. Wtedy krzewy wypuszczą dużo młodych pędów, na których jeszcze tego roku pojawią się kwiaty.

Trawniki - starannie wygrabmy trawnik. Usuńmy śmieci, patyki, zeszłoroczne liście i suchą trawę. Takie wyczesanie pobudzi źdźbła trawy do wzrostu i napowietrzy darń. Musimy to jednak robić ostrożnie, aby nie odrywać namokniętej darni od podłoża.


Rabaty - Nastał kwiecień - Do dzieła. Torf i korę warto po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Natomiast liście, słomę i gałęzie drzew iglastych przenieśmy na kompost. Oczyśćmy byliny z zaschniętych liści, wytnijmy pozostawione na zimę przekwitłe kwiatostany.







WARTO WIEDZIEĆ


Zasady wiosennej pielęgnacji ogrodu



1 Nie tnijmy drzew ogrodowych zrzucających liście na zimę później niż do końca kwietnia. Jeśli tego nie zrobimy w tym czasie - odpuśćmy. W przeciwnym razie ryzykujemy, że z ran powstałych po usunięciu gałęzi mogą wycieknąć soki, które wiosną zaczynają krążyć w roślinach. A to może je bardzo osłabić.



2 Zabezpieczmy, najlepiej od razu, miejsca cięcia drzew i krzewów. To przyspieszy gojenie się ran i uniemożliwi inwazję chorób wirusowych oraz grzybowych. Nadają się do tego maści ogrodnicze i preparaty zwane sztuczną korą.



3 Natłuśćmy po oczyszczeniu meble z drewna surowego – zarówno rodzimego, jak i egzotycznego. Nadają się do tego specjalne oleje – bezbarwne i kolorowe. Natłuszczanie najlepiej powtórzyć dwa-trzy razy w sezonie.



4 Oczyśćmy rynny, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią. Zalegające liście drzew i igliwie zgniją, tworząc trudną do usunięcia warstwę tamującą przepływ wody. Powinni o tym pamiętać szczególnie właściciele zadrzewionych działek.



5 Zadbajmy o nawierzchnie ziemne i żwirowe. Uzupełnijmy powstałe przez zimę koleiny i inne ubytki (materiałem, z którego jest wykonana nawierzchnia), wyrównajmy powierzchnię, a następnie dokładnie ją zwałujmy.












----------------------------------------------------------------------------------------------------



Dziękuję za poświęcony czas, mam nadzieję iż fotografie przypadły wam do gustu i miło spędziliście czas czytając mój artykuł.


Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia naszej Szkółki - 
Szkółka Krzewów Wawrzyniak!
Warto również być na bieżąco na Facebooku!




Zbigniew Wawrzyniak
tel. 505233131


Komentarze

  1. Wszystkie pańskie sugestie są zawsze bardzo pomocne! Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomocne szefie!!! ;))

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko w temacie ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. To prawda jest to świetny okres i ja jeszcze chce powiedzieć, że także bardzo ważną opcją jest to aby mieć wiedze gdzie najlepiej zamawiać meble ogrodowe. Na pewno bardzo dobrym miejscem jest zawsze sklep https://ogrodolandia.pl/ i tam takie rzeczy znajdziemy na pewno.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz