Ogród dla alergików

Ogród dla alergików




Witam ponownie na stronie Ogrody Wawrzyniak wszystkich zainteresowanych aranżacją terenów zieleni, pięknem ogrodów, urokiem drzew, krzewów i kwiatów. Na początku chciałabym się Państwu przedstawić gdyż telefonicznie i mailowo mam sporo pytań. Jestem absolwentem Szkoły Architektury Krajobrazu, od kilkunastu lat konsekwentnie realizuję pasję, łącząc ją z pracą zawodową w Szkółce Krzewów Wawrzyniak której założycielami są  moi rodzice Dorota i Włodzimierz Wawrzyniak. 


OGRÓD DLA ALERGIKÓW


W powietrzu znowu zaczynają fruwać pyłki  kwiatowe, które utrudnią życie wielu miłośnikom roślin. Uczuleń na pyłki można jednak uniknąć.

Kolorowo ukwiecony ogród jest wymarzonym miejscem zabaw wszystkich dzieci. Dla uczulonych na niektóre rośliny może stać się jednak strefą zagrożeń. Przezornie rośliny o kontrowersyjnych uczuleniach sytuujmy w głębi rabaty. 
Zrezygnować należy z roślin o bardzo mocnym zapachu, wytwarzających duże ilości pyłku kwiatowego lub sok podrażniający skórę. Przed zabawą w ogrodzie dzieci należy odpowiednio ubrać. 




Nareszcie przyszła wiosna. 

Pierwsze pierwsze ciepłe promienie słońca budzą ogród z zimowego snu. Powietrze wypełnia się słodko-korzennymi zapachami wiosennych kwiatów i niezliczoną ilością mikroskopijnych pyłków rozsiewanych przez kwitnące bazie wierzby i leszczyny. Wiosenne cudowności jednym sprawiają radość, u innych wywołują potoki łez, swędzenie skóry i uporczywe kichanie. Najbardziej wrażliwe osoby chorują na katar sienny lub alergiczne zapalenia skóry. Te wszystkie dokuczliwe stany wywoływane są przez czynniki pochodzenia roślinnego. Podatność na alergię nie powinna zmuszać do rezygnacji z ogrodu, gdyż są sposoby, aby ograniczyć zakres oddziaływania czynników alergizujących. Odpowiednia aranżacja różnych części ogrodu, zmiana pewnych nawyków przy wykonywaniu prac pielęgnacyjnych, a także wybór właściwych roślin, pozwolą korzystać z ogrodu również osobom podatnym na uczulenia. Ogród powinien być tak kształtowany, aby kontakt z roślinami wywołującymi alergie stał się możliwie jak najmniejszy. Osoby które cierpią z powodu unoszących się w powietrzu pyłków traw, powinny w zasadzie zrezygnować z utrzymywania dużych powierzchni trawników. W małym ogrodzie zielone kobierce mogą tworzyć zawsze zielone rośliny okrywowe lub rośliny na rabatach. Zupełna rezygnacja z murawy nie zawsze jest konieczna. W takim przypadku należy liczyć się z koniecznością częstego i regularnego koszenia trawnika, aby nie dopuścić do rozwijania się kłosów traw, wytwarzających ogromne ilości pyłków. 




Kompostownik jest zbiornikiem pyłków 

Przy wybieraniu miejsca na wypoczynek należy zważać na to, aby nie znalazło się ono w pobliżu kompostownika czy gęstego żywopłotu, które są wielkimi magazynami pyłków kwiatowych i zarodników grzybów. Stos kompostowy powinien być stale starannie przykryty. Żywopłoty możemy zastąpić ogrodzeniami  i podporami kratowymi, które zostaną obrośnięte przez pędy roślin pnących. Na ogrodowych pochyłościach można urządzić rabatę z roślinami okrywowymi lub łatwy w pielęgnacji ogród skalny. Taki zaaranżowany fragment ogrodu pozwala znacznie ograniczyć plewienie chwastów i związane z nim kontakty z roślinami. Alergicznych reakcji można uniknąć stosując się do pewnych reguł przy pracy w ogrodzie. Ochronna odzież ogranicza kontakt skóry z uczulającymi substancjami. Również noszenie rękawiczek uniemożliwia dotykanie niebezpiecznych roślin, zwłaszcza przy pieleniu chwastów i cięciu pędów. Koszenie trawników powinny wykonywać osoby najmniej podatne na uczulenia. W dobie dzisiejszej techniki można zaopatrzyć się w kosiarkę automatyczną które obecnie są już doskonałe i nie wymagają od nas żadnej pracy. Koszenie może odbywać się bez nadzoru i przez całą dobę. Pogoda nie ma dla tych urządzeń żadnego znaczenia, działają w każdym terenie i na stokach o pochyłości do ok 45%. Po natrafieniu na przeszkodę kosiarka zatrzymuje się i zmienia kierunek jazdy. Jej unikalny system tnący zapewnia niezawodne efekty bez względu na warunki a my alergicy jesteśmy spokojni o nasze zdrowie.





Większość roślin nie szkodzi alergikom 

Rośliny, które można śmiało uprawiać w ogrodzie dla osób wrażliwych, wytwarzają bardzo mało pyłku kwiatowego, pachną słabo lub zupełnie nie mają aromatu. Ich tkanki nie zawierają drażniących soków. Należy jednak pamiętać, że rośliny które od dawna uważane są za bezpieczne, w pewnych przypadkach także mogą wywoływać reakcje alergiczne. 


Rośliny, które należy mieć na uwadze - mogą uczulać

Kwitnące w lecie:
Pelargonia, naparstnica, chaber, żeniszek, lewkonia, stokrotka, wiesiołek, nagietek, słonecznik, aksamitka

Byliny:
Aster, złocień, tojad, jaskier, przegorzan, nachyłek, dzielżan, nawłoć, kaczeniec, szczaw

Pnącza:
Chmiel, groszek pachnący, wilec, wszystkie kwitnące mieć na uwadze


Bezpieczne krzewy i drzewa:

Pigwowiec, jarząb, judaszowiec, ognik, forsycja, hortensja, magnolia, kalina, świdośliwa, tawuła, krzewuszka czy głóg. Jest ich wiele i wszystkie dostępne w naszej Szkółce - Szkółka Krzewów Wawrzyniak.

Długie spodnie i bluza z długimi rękawami są niezbędne przy wielu pracach i chronią przed uczuleniami skóry. Odzież roboczą należy zdejmować przed wejściem do domu, aby pyłki kwiatowe nie trafiały do wnętrza. 

Przy pieleniu w powietrze unoszą się pyłki i zarodniki grzybów, co powoduje trudności oddechowe. Do takich prac przydatne są narzędzia z długimi trzonkami. 

Mycie rąk w pracy w ogrodzie jest oczywistą koniecznością. Po zetknięciu z drażniącym sokiem roślin, należy skore natychmiast przemyć zimną wodą. 




Dogodna pora dnia do pracy w ogrodzie to bez wątpienia późne przedpołudnie (po wyschnięciu porannej rosy), południe i wczesne godziny popołudniowe. Najbardziej odpowiednia pora to pogoda słoneczna, ale chłodna. Wtedy pyłki kwiatowe w większych ilościach pojawiają się dopiero wieczorem.

 Skalniak jest świetnym rozwiązaniem dla pochyłej powierzchni w ogrodzie i tworzy przeciwwagę dla płaskiego trawnika. Większe bryły kamieni powinny znaleźć się przed roślinami, których bliskość jest niewskazana. 

Róże są najładniejszą ozdoba romantycznego kącika w ogrodzie. Osoby wrażliwe na ich zapach powinny wybierać odmiany słabo pachnące lub bezwonne.




Dziękuję za poświęcony czas, mam nadzieję iż fotografie przypadły wam do gustu i miło spędziliście czas czytając mój artykuł.

Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia naszej Szkółki - Szkółka Krzewów Wawrzyniak!
Warto również być na bieżąco na Facebooku!

Zbigniew Wawrzyniak
tel. 505233131 










Komentarze

  1. Mam alergię niemal na wszystko a moja mama ma już astmę, mnie też to zapewne czeka więc dobrze poczytać, dzięki ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za wszystkie miłe słowa! Staram się w jak najprostszy sposób odpowiedzieć na nurtujące was pytania. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Planując urządzenie tarasu, warto pomyśleć o meblach z aluminium. Są one nie tylko stylowe, ale również bardzo praktyczne - nie wymagają specjalnej konserwacji i są odporne na różne warunki pogodowe. Na stronie https://www.77400.pl/artykul-4media/23835,jak-urzadzic-taras-z-aluminiowymi-meblami-ogrodowymi znajdziecie wiele cennych porad dotyczących urządzania tarasu z wykorzystaniem mebli aluminiowych. Z pewnością dzięki nim Wasz taras stanie się miejscem, w którym będziecie chcieli spędzać jak najwięcej czasu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak najbardziej jest to możliwe i ja jeszcze chcę powiedzieć, że również ważną sprawą jest to aby zawsze mieć ładne meble ogrodowe. W każdym razie bez problemów możemy je znaleźć w https://ogrodolandia.pl/ i do tego każdego zachęcam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz