Witam ponownie na stronie Ogrody Wawrzyniak wszystkich zainteresowanych aranżacją terenów zieleni, pięknem ogrodów, urokiem drzew, krzewów i kwiatów. Na początku chciałabym się Państwu przedstawić gdyż telefonicznie i mailowo mam sporo pytań. Jestem absolwentem Szkoły Architektury Krajobrazu, od kilkunastu lat konsekwentnie realizuję pasję, łącząc ją z pracą zawodową w Szkółce Krzewów Wawrzyniak której założycielami są moi rodzice Dorota i Włodzimierz Wawrzyniak.
Grudzień
Kwiaty w domu - GRUDNIK
Grudnik, oficjalnie Schlumbergera.
Właśnie w grudniu kwitnie obficie, gdyż należy do roślin dnia krótkiego. Ten liściowy kaktus wymaga intensywnego podlewania i starannego nawożenia przez całe lato. Wówczas roślina silnie się rozrasta. Pod koniec września zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie, wówczas pojawiają się pierwsze pąki kwiatowe. Ważne by nie zmieniać im miejsca i nie poruszać roślinami gdyż najczęściej będzie się to objawiało zrzucaniem pąków kwiatowych. Gdy paki będą większe i zaczną się wybarwiać wracamy do normalnego podlewania i już przez cały grudzień cieszymy się naszym pięknym kwitnącym kaktusem!
Szlumbergery maja odmiany w różnych odcieniach czerwieni i różu ale najbardziej cenione są te i białych kwiatach. Do najbardziej poszukiwanych należy biało kwitnąca „White Christmas” , która obok czerwono kwitnącej rośliny (np poinsencji) pięknie może ozdobić nasz wigilijny stół.
Grudnik w naturalnym środowisku porasta korę drzew w tropikalnych lasach brazylijskich, gdzie dociera mało światka. Dlatego uważajmy szczególnie w letnim okresie by słońce NIGDY bezpośrednio nie przypalało naszych liściowych kaktusów. W mieszkaniu najlepsze będzie wschodnie lub nawet północne okno. Ewentualnie stawiamy gdziekolwiek, byle za zasłonką.
Zbyszek Radzi i Przypomina
-------------------------------------------
Rośliny doniczkowe
Rośliny w naszych mieszkaniach najgorzej czują się zimą. Brak światła, krótki dzień, s do tego ciepłe i suche powietrze (skutek ogrzewania kaloryferami) sprawiają, że koniec listopada i początek grudnia to najtrudniejszy dla nich okres. Temperaturę mają odpowiednią, wiec rosną, wyciągając się w stronę okien, do światła. Stają się jasnozielone, wiotkie, bo z powodu braku światła cierpią na niedostatek składników pokarmowych. Można temu zapowiedź stosując nawożenie zimowe specjalnymi nawozami o zwiększonej zawartości potasu (np Ekor do nawożenia zimą, Bio Trissol i inne). Raz na trzy tygodnie lub raz w miesiącu podlewamy rośliny roztworem nawozu przygotowanym zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Coraz częściej nawozy do roślin doniczkowych, oprócz składników mineralnych zawierają substancje organiczne bogate w mikroelementy, kwasy organiczne i „hormony” roślinne regulujące wzrost. Dzięki temu nie tylko dostarczają roślinie składników pokarmowych, ale także na tyle poprawiają właściwości ziemi w doniczce, ze nie ma potrzeby corocznego przesadzania (robimy to dopiero gdy korzeniom zrobi się za ciasno.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dziękuję za poświęcony czas, mam nadzieję iż fotografie przypadły wam do gustu i miło spędziliście czas czytając mój artykuł.
Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia naszej Szkółki -
Szkółka Krzewów Wawrzyniak!
Warto również być na bieżąco na Facebooku!
Zbigniew Wawrzyniak
tel. 505233131
Posiadam grudnik, piękny kwiat! Moja mama rozmnaża go każdego roku domowymi sposobami ;-) . Miło doczytać ciekawostki ze świata domowych kwiatów. Dzięki
OdpowiedzUsuńGrudnik to prawdziwy zimowy kwiat ;) . Świetnie pan to nazwał - liściowy kaktus ;)
OdpowiedzUsuńZA KAŻDYM RAZEM GDY CZYTAM TWOJE SŁOWA CZUJĘ ŻE POWINIENEŚ PROWADZIĆ JAKIŚ PROGRAM W TV O TEJ TEMATYCE A NIE JAKAŚ "MAJA W OGRODZIE" - NIE DORASTA CI DO PIĘT! . POZDRO HEY
OdpowiedzUsuńDla miłośników relaksu na świeżym powietrzu, strona https://ogrodolandia.pl/ oferuje fantastyczne meble ogrodowe. Zwróćcie uwagę na ich szeroki wybór leżaków i hamaków, które idealnie wpasują się w każdy kącik do wypoczynku.
OdpowiedzUsuń