Zimowo - Styczeń 2017 w ogrodzie !




Witam ponownie na stronie Ogrody Wawrzyniak wszystkich zainteresowanych aranżacją terenów zieleni, pięknem ogrodów, urokiem drzew, krzewów i kwiatów. 
, na początku chciałabym się Państwu przedstawić gdyż telefonicznie i mailowo mam sporo pytań. Jestem absolwentem Szkoły Architektury Krajobrazu, od kilkunastu lat konsekwentnie realizuję pasję, łącząc ją z pracą zawodową w Szkółce Krzewów Wawrzyniak której założycielami są  moi rodzice Dorota i Włodzimierz Wawrzyniak. 


Zimowo - Styczeń 2017 w ogrodzie !


Na wstępie dzisiejszego wpisu chciałbym bardzo serdecznie przywitać wszystkich pasjonatów ogrodów. Tych którzy mają własne a także tym którzy odwiedzają zielone - w tej chwili białe tereny natury. Szkółka Wawrzyniak bardzo serdecznie pozdrawia i zaprasza do krótkiej lektury wraz z przeglądnięciem kilku fotografii terenów naszej Szkółki w prawdziwym okresie zimowym. 



W okresie zimowym Szkółka Wawrzyniak również zapada w sen. Ustają wszelkie prace, sadzonki przygotowywane zostały na przetrwanie zimy. Te wrażliwsze przykrywane były liśćmi czy włókninami. W oczekiwaniu na wiosenne przebudzenie, wśród zasypanych śniegiem kwater przemyka zbłąkany lis, a kruki budują  gniazdo.  Na śniegu można zobaczyć, jacy goście odwiedzają Szkółkę i pozostawiają swoje tropy rozsiane po całym terenie. Cała przyroda czeka na wiosnę…



W styczniu ogród śpi, ale właściciele ogrodów mogą wykorzystać ten okres na różne prace ogrodowe. Podpowiadamy jakie prace w ogrodzie należy wykonać w styczniu. 



Prace ogrodowe - Styczeń 2017



Narzędzia, sprzęty ogrodowe, nawozy

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, uporządkujmy narzędzia: oczyśćmy je i zabezpieczmy. Warto już teraz przejrzeć nasz ogrodowy składzik i sprawdzić, czy nie brakuje w nim jakichś narzędzi, nawozów, materiałów. Można kupić je już teraz, przed sezonem – przeczekają w składziku do wiosny, a rozłożenie wydatków w czasie nie nadweręży domowego budżetu.



Trawnik

Jeśli na trawniku zalegać będzie dużo śniegu, warto zgarniać go pod drzewa – dzięki temu trawnik nie będzie „pływał” po roztopach, a drzewa będą mieć więcej wilgoci. Po stopnieniu śniegu nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu. Staramy się, aby na trawniku nie powstała skorupa zamarzniętego śniegu, ponieważ wtedy dostęp tlenu do trawy jest mocno ograniczony, a pozbawione tlenu rośliny mogą chorować.



Stawek 

Odgarniamy śnieg z powierzchni wody, jeśli jego warstwa ma ponad 10 cm, dzięki czemu umożliwimy zimującym w wodzie roślinom dostęp do światła.
Jeśli lód utrzymuje się przez kilka dni, zróbmy przerębel za pomocą naczynia z gorącą wodą. To rzecz jasna wtedy gdy mamy w zbiorniku rybki. Jeżeli stawek ma ponad metr głębokości rybki nie muszą być wyławiane przed mrozami. 



Kompost

Tak jak w ubiegłych miesiącach dokładamy resztki kuchenne. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera, okrywamy pryzmę kompostową matami słomianymi, aby nie dopuścić do zahamowania procesów przemiany materii organicznej.



Ptaki w styczniowym ogrodzie

Zimą pamiętajmy o ptakach – naszych sprzymierzeńcach w walce ze szkodnikami. Przygotujmy karmnik i uzupełniajmy w nim pokarm. Dla sikorek wieszamy surową, niesoloną słoninę.
Pamiętaj! Dokarmiane zimą ptaki przyzwyczają się do naszego ogrodu i będą go odwiedzać także wiosną, a może nawet zagnieżdżą się w nim. Ułatwią nam walkę ze szkodnikami, gdyż zjadają ogromne ilości owadów, ich jaja i larwy.



Pielęgnacja roślin doniczkowych w mieszkaniu w styczniu

Zadbajmy o to, aby rośliny doniczkowe nie stały zbyt blisko grzejników lub bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym ponieważ tam powietrze jest dla nich zbyt ciepłe i suche, i bryła korzeniowa łatwo ulega przesuszeniu. Wybierzmy inne miejsce, pamiętając jednak, aby docierało do niego światło. Podlewajmy rośliny regularnie, odkurzajmy i zraszajmy im liście. Większość kaktusów przechodzi teraz okres głębokiego spoczynku, podczas którego powinny mieć zupełnie sucho i niezbyt ciepło. Dlatego aż do marca w ogóle ich nie podlewamy i nie nawozimy, trzymamy je w jak najchłodniejszym miejscu.
W doniczkach wypełnionych świeżym podłożem sadzimy niektóre cebule i bulwy. Stopniowo zaczynamy je podlewać, a po 2 tygodniach nawozić, aby wznowiły wegetację. Gdy zauważymy, że wypuściły pierwsze pędy, ustawiamy je w jasnym miejscu.















Dziękuję za poświęcony czas, mam nadzieję iż fotografie przypadły wam do gustu i miło spędziliście popołudnie.

Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia wiosną naszej Szkółki - Szkółka Krzewów Wawrzyniak!
Warto również być na bieżąco na Facebooku!

Zbigniew Wawrzyniak
tel. 505233131 


































Komentarze