My się zimy nie boimy!



MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY! 

Na wstępie chciałbym zachęcić wszystkich państwa do odwiedzenia naszej Szkółki jeszcze w tym roku! 2016 rok jeszcze sie nie zakończył a kolejna roślina która przypadnie wam do zakupu to nie musi być drzewko świąteczne - choinka. 
Krzewy u nas - Szkółka Wawrzyniak to towar z pierwszej ręki, jesteśmy producentem roślin. Setki gatunków i odmian wyszło spod naszych rąk, żyje kilka lat licząc od momentu ukorzenienia, szczepienia czy okulizacji. Jest to towar zahartowany ktory niejedną zimę ma juz za sobą i tylko czeka na nowego właściciela - Czeka na Ciebie wlasnie! 

Termin sadzenia roślin narzucają często markety czy centra sprzedaży roślin którzy żyją z handlu roślinami przywiezionymi przykładowo z Danii, Belgii czy Holandii i te rośliny trzeba uważać często jako jednoroczne gdyz hodowla ta opiera sie na jak najkrótszym etapie rozwojowym roślin ktore życie swe toczą w ogrzewanych szklarniach przy ciągłym procesie nawożenia. Po zakupie takiej rośliny mamy nie lada orzech do zgryzienia by podołać oczekiwaniom takiej rośliny w Polsce na ogródku działkowym. 

Szkółka Wawrzyniak to producent roślin w Polsce! 
Ponad 25 lat na rynku daje nam pewność iż spełniamy wasze oczekiwania i każdego roku rozwijamy sie prężnie. 




Wkroczymy w nasze ogrody, chciałbym przybliżyć wam prace z jakimi należało by zmierzyć sie w tym okresie by nasz ogród był piękny cały rok! 
Przed nami ostatni etap prac ogrodowych w tym sezonie: odpowiednie przygotowanie roślin do nadejścia zimy.

Kiedy słupek rtęci spada do kilku stopni powyżej zera, otrzymujemy wyraźny sygnał, ze juz najwyższy czas, aby rośliny w naszym ogrodzie przygotować do zimy. Im szybciej sie za to zabierzemy, tym lepiej. 

W zasadzie wszystkie rośliny, mogące zimować w gruncie, bez większych problemów zimują w ogrodach doniczkowych na zewnątrz. Nie wolno jednak zapominać, ze przy długotrwałym mrozie ich bryła korzeniowa przemarza znacznie szybciej niż bryła roślin gruntowych. Dlatego nawet te rośliny, ktore uznawane są za zimotrwale, jak Tuja, jałowiec czy cis, musza być objęte w uprawie doniczkowej specjalna ochrona przed zimnem. Przemarzaniu ziemi zapobiega m.in. owijanie pojemników materiałami ocieplającymi. W zabezpieczeniu wytrzymałych na zimno roslin wieloletnich oraz gatunków cebulowych o wiele większe znaczenie ma ochrona przed nadmiernymi opadami i wilgocią niż ochrona przed mrozem. Dlatego rośliny z tej wlasnie grupy powinno sie ustawiać w miejscach osłoniętych, na przykład na tarasie lub pod okapem. 




Rośliny wiecznie zielone rownież mogą przemarznąć. 

O ile u krzewów zrzucających liście, a do takich zalicza sie m.in. klon palmow, wystarczy osłonić tylko bryle korzeniowa, o tyle polecam przy większych mrozach wstawić roślinę do nieogrzewanego jasnego garażu czy altany byśmy mieli 100 % pewność ze roślina dotrwa do wiosny. Rośliny wiecznie zielone jak np bukszpan rownież moze przemarznac, bedzie to objawiało sie przysychaniem liści - polecam okryć koronę włókniną lub cieniowka co da jej ochronę przed mrozem i słońcem. 


Jak pielęgnować rośliny zimą ? 

Utrzymanie odpowiedniej higieny to podstawa sukcesu w uprawie roślin doniczkowych i ogrodowych. Opadłe liście, zalegające między pędami korony, na ziemi w doniczce czy tez na podłodze wokół rośliny należy regularnie zbierać i niszczyć.

Objawów niedomagań nie należy nigdy lekceważyć! Przy podlewaniu zalecana jest powściągliwość, racje wody należy dobierać z dużym wyczuciem i nawadniać rośliny dopiero wówczas, kiedy ziemia jest wysuszona. Nadmiar wody szybko prowadzi do gnicia korzeni, a w efekcie - do obumierania roślin. Wyjątkowo wrażliwe są pod tym względem gatunki cytrusowe. Zasilanie nie jest wymagane. W cieplejsze dni kwatery powinno sie wietrzyć - raczej mocno, aczkolwiek nie za długo, aby wymienić powietrze byś wychładzania kwatery. 



Drzewa i krzewy w ogrodzie

Niektóre drzewa i krzewy są kompletnie nieprzystosowane do zimowania w naszych warunkach klimatycznych. Najwiecej kłopotów sprawiają gatunki nierodzime, wymagające nie tylko optymalnego stanowiska rozwojowego, ale tez dobrej zimowej  ochrony. Tylko wówczas są w stanie przetrwać mrozy bez tzw. szkód mrozowych. Przykładem niech bedzie Hibiskus (Hibiscus) lub Kamelia (Camellia) ktore powinny być eksponowane w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Rośliny nowo posadzone i te wrażliwsze na zimno należy chronić przed silnymi wahaniami temperatury. W tym celu bryle korzeniowa osłaniamy warstwa liści lub igliwia, natomiast pęd główny, a także małe czesci korony luźno owijamy matami, płóciennymi workami lub włókniną. Worki foliowe nie zdają egzaminu, ponieważ powodują przegrzanie pędów. U drzew owocowych istnieje niebezpieczeństwo pękania kory, kiedy pień ogrzewany jest przez słońce tylko z jednej strony. Dlatego maluje sie go wapnem. 




Ochrona drzew i krzewów 

Wiecznie zielone oraz zimozielone drzewa i krzewy, jak na przykład bukszpan (buxus), ostrokrzew (ilex), laurowiśnia wschodnia (prunus laurocerasus), rozanecznik (rhododendron), ligustr (ligustrum), oraz Kalina z gatunku Viburnum x burkwoodii musza być podlewane takrze zima. Ponieważ wtedy, gdy ziemia jest zamarznięta, korzenie nie są w stanie pobrać z niej takiej ilości wody, jaka jest im niezbędna do prawidłowego rozwoju. W takiej sytuacji, dla ochrony przed wysychaniem, większość roślin wiecznie zielonych zwija liście. Ponieważ jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć, rośliny powinnismy obficie podlać jeszcze przed nadejściem mrozów, a następnie okryć bryle korzeniowa wyściółka. Obfite podlewanie zalecane jest także w bezmrozne dni po długotrwałych mrozach. Dodatkowe okrycie workami lub matami, mające chronić przed utrata wilgotności wskutek parowania, wskazane jest przede wszystkim u młodych roślin. 






Dziękuję za poświęcony czas, mam nadzieję iż fotografie przypadły wam do gustu i miło spędziliście popołudnie.

Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia naszej Szkółki - Szkółka Krzewów Wawrzyniak!
Warto również być na bieżąco na Facebooku!

Zbigniew Wawrzyniak
tel. 505233131 













Komentarze