START ! - WIOSNA 2016 / ROZPOCZYNAMY MISJĘ OGRODOWĄ

Bardzo serdecznie witam wszystkich zainteresowanych tematyką ogrodową, aranżacją terenów zieleni przydomowej czy też miejskiej lub przy miejscu pracy.

Szkółka Wawrzyniak chce pomóc państwu w taki sposób by było to praktyczne i łatwe.

Wiosna to najpiękniejsza a zarazem i najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. W tym czasie zakwitają drzewa owocowe, większość krzewów oraz roślin cebulowych. W marcu zakwitają między innymi przebiśniegi, krokusy, prymulki, forsycje, leszczyny pospolite a jeśli pogoda dopisze to nawet dzikie odmiany tulipanów oraz szafirki. Kwiecień to pora narcyzów, hiacyntów. W maju swój pełny rozkwit przeżywają tulipany oraz "królowe" tego miesiąca: azalie i rododendrony, kwitną też pięknie pachnące bzy, magnolie i kaliny.

Zgrabienie resztek po zimie z trawnika, nawożenie jeśli jest to konieczne, przekopanie grządek, wysiew letnich kwiatów, sadzenie i przycinanie drzew i krzewów owocowych(marzec,kwiecień).W kwietniu można sadzić krzewy kwitnące; np. róże oraz krzewy iglaste. W tym miesiącu rozmnaża się (np. poprzez podział starszych okazów) i sadzi byliny. Z kwiatów letnich wysiewa się w kwietniu nasturcje, słoneczniki,aksamitki, nagietki i fasolę ozdobną. W maju sadzi się w dalszym ciągu iglaki; jest to również chyba najlepszy okres na sadzenie różaneczników - szczególnie jeśli chodzi nam o konkretny kolor i odmianę. Najlepiej kupić krzew właśnie kwitnący najlepiej w naszej szkółce - Szkółka Wawrzyniak - daje to gwarancję, że posadzony okaz zakwitnie w przyszłym roku i na pewno w kolorze jaki zaplanowaliśmy. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Po przekwitnięciu bzów należy ściąć ich kwiatostany, które szpecą roślinę i niepotrzebnie osłabiają. Na wiosnę najlepiej również tępić chwasty zanim zaczną kwitnąć a potem się rozsiewać.

W maju również drzewa rozpoczynają kwitnienie np. Głóg, Jarząb mączny, Kasztanowiec, Pigwa czy Robinia akacjowa.

Gdy stopnieje śnieg i minie groźba mrozu, starannie wygrabmy trawnik.
Usuńmy śmieci, patyki, zeszłoroczne liście i suchą trawę. Takie przygotowanie pobudzi źdźbła trawy do wzrostu i napowietrzy darń. Musimy to jednak robić ostrożnie, aby nie odrywać namokniętej darni od podłoża.

Rabaty - pod koniec marca, gdy mróz ustąpi na dobre, można odsłonić rośliny.
Jeśli rośliny przed zimą okryliśmy włókniną należy ją ściągnąć, oczyścić, wysuszyć i schować na tegoroczną zimę. 
Torf i korę po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Gdy mamy rabatę obłożoną np. kamieniami wtedy należy zebrać torf to zrozumiałe wręcz.
Natomiast liście, słomę i gałęzie drzew iglastych przenieśmy na kompost.
Oczyśćmy byliny z zaschniętych liści, wytnijmy pozostawione na zimę przekwitłe kwiatostany

Oczko wodne - dno stawu trzeba oczyścić z gnijących liści, patyków i resztek roślin. Pozostawione przyspieszyłyby rozwój glonów, co znacznie pogarsza warunki życiowe zarówno roślin, jak i zwierząt żyjących w wodzie. 

Gdybyście mieli jakieś dodatkowe pytania, sugestie czy plany w których bylibyśmy w stanie pomóc proszę o kontakt poprzez e-mail : wawrzyniak.zbigniew@yahoo.com lub telefonicznie : 505233131. 

Pozdrawiam.
Zbigniew Wawrzyniak / Szkółka Wawrzyniak

www.facebook.com/SzkolkaWawrzyniak

www.szkolkawawrzyniak.pl

Komentarze