Odwieczny dylemat ! Jaką "Choinkę" Wybrać ?!




Wielu z nas co roku zadaje sobie to pytanie .
Jaką "choinkę" wybrać ?! . Jakie drzewko świąteczne będzie najlepsze . 
Pragnę pominąć opcję choinki z plastiku (czyt. sztucznej) gdyż wolałbym nie komentować tego typu wyborów świątecznych . Gdzie tu charakter świąt , wielopokoleniowe tradycje , zapach żywicznego drzewka etc. Wybierając wygodę w postaci plastikowego drzewa nie dostajemy nic ciekawego w zamian . No może poza tym że wydajemy pieniążki raz i nie trzeba zamiatać igieł które jak wszyscy wiemy opadają . Udowodnię iż można mieć żywy świerk/jodłę/sosnę etc. i igły zostaną na swoim miejscu . 

A więc zapraszam do lektury :) ! .


Na wstępie pozwolę sobie zrobić mały podział .
Na przysłowiową "CHOINKĘ" składają się różne drzewa . Należy wyróżnić :

- Świerk /Picea/ np. odm. Srebrny /Glauca/ , Serbski /Omorica/ 
- Jodłę /Abies/ np. odm. Kaukaska /Normandiana/ , Koreańska /Koreana/
- Sosnę /Pinus/ np. odm. Czarna /Nigra/ , Himalajska /Wallichiana/

Oczywiście za nasze drzewko świąteczne może posłużyć całkowicie inne drzewo lub odmiana tejże rośliny lecz gatunki które przedstawiłem są najbardziej popularne i powszechnie dostępne . 
Tu polecam odwiedzić Szkółkę Wawrzyniak z wielkopolski (www.facebook.com/SzkolkaWawrzyniak)
Szeroki asortyment , świetna jakość towaru od producenta i zaskakująco niskie ceny ! .Polecam .

Wyżej wymienione gatunki drzew można nabyć zarówno cięte jak i z bryłą korzeniową (w donicy) .
Trzeba wziąć pod uwagę że żadne drzewa nie rosną w donicy począwszy od formy sadzonki aż do drzewa finalnego w postaci 2m. choinki . To jest po prostu nie wykonalne by utrzymać dobrej jakości ,gęste i równomiernie ułożoną formę . Mówiąc otwarcie roślina rośnie przez 4 lata w pojemniku (pojemnik p9 , następnie pojemnik litrowy i 2 litrowy by w końcu trafić "w grunt" - na plantacje gdzie sukcesywnie przechodzi coroczne cięcia formujące , dostaje odpowiednie odżywki w postaci nawozów etc. Po kilku latach taki świerk osiąga ok 2m , 2.5m i jest gotowy do wykopania /wycięcia tym samym otrzymujemy gotowy produkt - Naszą "CHOINKĘ" .

Oczywiście jeżeli mamy małe mieszkanie lub gdy nie mamy wielkich wymagań możemy postarać się o drzewko młodsze i równocześnie co za tym idzie mniejsze np. 1.5m . Ten wybór szczególnie polecam gdyż tej wielkości drzewa najlepiej i najszybciej się przyjmują na wiosnę . Tak tak nasze drzewko świąteczne gdy już przestanie owym "świątecznym" być nadaje się do wsadzenia go do ogrodu by mogło zasilić naszą kolekcję roślin . Jednak chciałbym uczulić Was na rozwagę w dokonywaniu zakupów choinek z tzw. doniczką ,ponieważ wielu pseudo sprzedawców/ oszustów sprzedaje rośliny z "sztuczną balotowaną bryłą korzeniową by później udawać drzewo żywe do ogrodu w rzeczywistości nie ma jednak nic wspólnego z pełnowartościowym drzewem z bryłą korzeniową . Po prostu nie przyjmie się i lepiej w tym wypadku kupić choinkę ciętą . 

Jeżeli zamierzamy kupić choinkę z bryłą polecam zakupy w Szkółkach Roślin gdyż kupujemy drzewo od producenta i jakość i profesjonalizm wykopywania tych roślin jest najwyższy . Czyt. gwarancja przyjęcia . 

Mam nadzieję że rozwiałem sporo wątpliwości odnośnie wyboru drzewka na święta .
Chciałbym teraz napisać jak najlepiej zabezpieczyć naszą żywą choinkę . Jak ją przechować , jak pielęgnować i najważniejsze co zrobić by nie zrzucała igieł bo to jest największe utrapienie . Szczególnie cierpią tutaj panie które codziennie muszą wymiatać suche igły opadające z naszego drzewa .  

A więc tak :

Najlepszym wyborem gatunkowym będzie zdecydowanie się na Jodłę ,ponieważ jodły nawet cięte nie zrzucają igieł - WCALE . Zasuszają się , w póżniejszej fazie tracą na kolorycie lecz igły nie opadną .

Druga sprawa . Jeżeli decydujemy się na świerk ,jeżeli jest to roślina w donicy z bryłą korzeniową musimy zadbać o podlewanie . Tj. Podlewamy wodą system korzeniowy by nie wysychał gdyż jest to pierwsza przyczyną obsychania i opadania igieł . 

NIE stawiajmy naszego drzewka przy źródłach ciepła (np. grzejniki,piecyki,kominki) - to ostatnie może grozić zapłonem i katastrofa gotowa . Drzewa są bardzo żywiczne i szybko mogą się zapalić .  

Kolejna sprawa . Jeżeli w domu posiadamy ogrzewanie podłogowe ,drzewko należy postawić na podwyższeniu ,tak by donica nie miała styczności z ogrzewanym podłożem .

Ostatnia i najważniejsza zasada .  NIE  trzymajmy choinki w domu zbyt długo . Mówiąc zbyt długo mam na myśli - Jak Najkrócej  . . Najlepiej zaraz po świętach . 

Następnie nasze drzewko powinniśmy wystawić np. do nie ogrzewanego garazu/altany etc. by drzewo przeszło okres aklimatyzacji i ostatecznie roślinę można wystawić na zewnątrz by posadzić je gdy temperatura będzie dodatnia .   

Jeżeli będziemy trzymali się wyżej podanych zasad nie powinniśmy mieć powodów do zmartwień . 

Pozdrawiam Zbigniew Wawrzyniak 

W razie dodatkowych pytań serdecznie zapraszam na pewno odpowiem :)







Komentarze