Pielęgnacja roślin zimą



Witam serdecznie ;)

Mimo, że w styczniu nasz ogród i rośliny domowe są w fazie spoczynku należy prowadzić trochę prac zabezpieczających przed mrozami. W przypadku drzew i krzewów sprawdzamy co jakiś czas okrycie , a jeśli zostało uszkodzone, poprawiamy je. Nadmiar śniegu strząsamy z gałęzi co zabezpiecza  przed obłamywaniem. Starsze drzewa, które dodatkowo są obrośnięte pnączami nie wymagają dodatkowego okrywania. W styczniu warto formować żywopłoty, by od wiosny rosły w wybranym przez nas kształcie.

W przypadku bylin powinniśmy zwrócić uwagę by dodatkowo okryć rośliny jeśli są spodziewane silniejsze mrozy. W styczniu często są niskie temperatury przy jednoczesnym braku opadów śniegu i rośliny zimozielone należy szczególnie  dobrze w tym okresie chronić.

Jeśli posiadamy trawnik warto zwrócić uwagę by warstwę śniegu odgarniać co zapobiegnie duszeniu się trawnika w okresie wiosennych odwilży.

Cebule roślin nie zimujących w gruncie ( begonie , dalie, mieczyki) sprawdzamy pod kątem zdrowotności, wszystkie cebulki zaatakowane przez choroby należy usunąć.

Rośliny takie jak pelargonie czy fuksje , które zimują w pojemnikach,  w chłodniejszych pomieszczeniach należy podlewać w sposób umiarkowany, nie wolno doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Styczeń to idealna pora by tego typu rośliny przyciąć, wiosną uzyskamy dzięki temu silne i zdrowe okazy. W styczniu często atakują szkodniki i jeśli tylko je zaobserwujemy należy wykonać chemiczny oprysk.

Wszystkie rośliny trzymane w mieszkaniu powinny stać  jak najdalej od miejsc ogrzewania co może powodować wysuszanie bryły korzeniowej. W przypadku kaktusów należy całkowicie zaniechać podlewania i przenieść je do chłodniejszego pomieszczenia, co zapewni nam piękne kwitnienie w okresie wiosennym.

Komentarze